0

MAINZ VE HEİDELBERG

Posted by ailemlegeziyorum.blogspot.com on 02:11 in , , , , , , , ,
   3 Eylül 2011 tarihinde basladıgımız, gezimize Mainz de kücük bir otelde kalarak devam ettik.Mainz kücük ama cok sirin bir yer.Burada da gezilebilecek yerler var biz kısıtlı vaktimizi Heidelbergde degerlendirmek istedigimiz icin buraya birkac saat ayırmakla yetindik.
   Yaklasık 95 km lık yolculuktan sonra Heidelberge ulastık,burası Almanyanın en romantık kenti olarak biliniyor son derece kücük bir sehircik:)Neckar nehrinin her iki yanına  kurulan sehir, tarihi   Carl Theodor köprüsü ile birbirine baglanıyor.Roma imparatorlugundan bile eserleri görmenin mümkün oldugu bu şehrin asıl özelligi ikinci dünya savasında zarar görmeyen nadir yerlerden biri olması.

  Ben bu şehre bayıldım tam tepeden bütün şehri süzen bir şato var manzara muhteşem.Çocuklu aileler bu şatonun ancak yarısına kadar cıkabiliyor,tehlike ve basınc farkından dolayı belli bir noktadan sonra yukarıya cıkamıyorsunuz ama o yükseklikten sehri ve şatoyu izlemek bile cok etkileyici.Şatoya cıkıs 'cable car' adı verilen yerden giden telefirige benzer bir sistemle saglanıyor.


 
  Yukarı cıktıgımız sistem,isin ilginc yanı bu raylar 1900 lü yılların basınada yapılmıs15.yüzyıldan kalma yöresel müzik aletleriyle yapılan mini konseri cok begendim


        Aşagıya indiginiz zaman sizi tarihi sehir karsılıyor.

   Almanya ve özelliklede bu sehir beni cok şaşırttı.Pek cok dagın en yüksek noktalarının süsleyen birbirinden heybetli şatoları yol boyunca izlemek gercekten cok büyük bir zevk.
   Bu arada Cami ve helal yiyecek konusunda burdada hic sıkıntı yasamazsınız cünkü Gurbetcilerimiz buraya cok yakın bir camide kurmuslar.

0 Comments

Yorum Gönder

Copyright © 2009 ailemlegeziyorum All rights reserved. Theme by Laptop Geek. | Bloggerized by FalconHive.